„Естествен център на българската общност в Атина” нарекоха българския храм „Св. Йоан Рилски” и преподобния Рилски светец.
От ранна утрин в неделния ден на 16 октомври българи от всички възрасти, живеещи в Атина, започнаха да се събират в храма и околохрамовото пространство – много от тях са в народни носии от различни региони на България. По решение на църковното настоятелство на храма Българската православна църковна община чества своя небесен покровител св. Йоан Рилски и храмовия празник в най-близкия неделен ден до 19 октомври – когато Църквата чества св. Йоан Рилски.
Празничната св. Литургия отслужи Негово Високопреподобие архим. Атанасий. В своето слово за празника той говори върху евангелското четиво за сеяча и житието на св. Йоан Рилски.
Като призова вярващите да следват примера на преподобний Йоан и светите Божии угодници, да се стараят да бъдат “добра почва” за семената на вярата и да дават добри и богати плодове, отец Атанасий каза, че Бог не очаква от нас да отидем в пустинята, за да се спасим, а там, където ни е поставил, да живеем в благочестие, да благодарим за всичко и да Му служим с всичките си сили и дарования, като изпълняваме Неговите заповеди.
Песнопенията изпълниха Мелетий Велчев и Чавдар Данчев – и двамата – възпитаници на Пловдивската семинария.
Молитвено участие в празничното богослужение взеха служителите при Българското посолство: временно изпълняващия длъжността „посланик” Веселин Иванов, консулът в Атина Иван Иванов, аташето по политически въпроси Георги Шопов, аташето по европейски въпроси Иван Иванов, г-н Панталей Спасов – културно аташе, ръководството, преподавателите и учениците от трите български училища в града, културни и обществени деятели, българи от общността и гърци от околността.
След светата Литургия литийно шествие начело с иконата на св. Йоан Рилски, носена от деца в народна българска носия, обиколи околните улици на храма, посветен на всебългарския небесен покровител.
Последва празнична програма с рецитал, по време на който децата припомниха откъси от Завета на свети Йоан, както и народни песни в изпълнение от формация “Родина” и танци, изпълнени от Фолклорна танцова формация “Пиперлии” при Българското неделно уличище “Паисий Хилендарски”, които дълбоко развълнуваха събралите се наши сънародници.
За всички присъстващи бе приготвен благословен корбан от църковното настоятелство при българския храм.
В навечерието на празника архим. Атанасий отслужи Празнично бдение.
——-
Българската православна църковна община в Атина е основана през 2008 г. от архимандрит Атанасий (Султанов), който е и неин пръв ефимерий, с благословението на Българския патриарх Максим и със съдействието на Дидимотишки митрополит Дамаскин – тогава викарен епископ на Атинска архиепископия. През същата година митрополията на област Атика предоставя на сънародниците ни стария енорийски храм “Св. Мироносици” в квартал “Агии Анаргири” (Св. Безсребреници) в гръцката столица, недействащ от 10 години и запустял. След частичен ремонт на 8 март 2008 г. се отслужва чин на обновление на храма от митрополит Дамаскин и храмът отваря врати. На следващия ден е отслужена първата света Литургия в храма и от тогава в него започва редовен богослужебен живот. С благословението на тогавашния управляващ митрополията на Атика Месогейски митрополит Николай храмът е преименуван на “Св. Йоан Рилски” – всебългарски покровител.
През 2010 г. митрополията на Атика се разделя на две и храмът попада в новооснованата митрополия на Илион. Храмът е в диоцеза на Еладската православна църква и в него се поменава местният митрополит, с чието благословение се поменава и Българският патриарх.
От 2008 г. до днес предстоятел на българския храм „Св. Йоан Рилски” е архим. Атанасий (Султанов). Той е завършил Пловдивската духовна семинария “Св. св. Кирил и Методий”, а след това и Богословския факултет на Атинския университет „Йоанис Капудистриас”. Защитава магистърска степен в Софийския университет, където по настоящем е докторант по Християнска философия.
Постриган е за монах на 2 май 2003 г. в девическия манастир “Св. Атанасий” край с. Златна ливада, Чирпанско, от бившия Старозагорски митрополит Галактион. Година по-късно на същата дата е ръкоположен за йеродякон с благословението на митрополит Галактион от Адрианополски еп. Евлогий, а за йеромонах – на 4 септември 2005 г. от тогавашния викарий на Атинския архиепископ – Дамаскин, сега митрополит на Дидимотика. Възведен по решение на Св. Синод на БПЦ в архимандритско достойнство на 27 декември 2007 г. от Великотърновски митрополит Григорий.
Алхим. Атанасий е официален преводач от гръцки при много важни за БПЦ събития.
bg-patriarshia.bg